Alaturkart / Galeriler / Konak Belediyesi Kültür Sanat Müdürlüğü / Güzelyalı Kültür Merkezi
Konak Belediyesi Kültür Sanat Müdürlüğü
Güzelyalı Kültür Merkezi
| Anasayfa | Galeriden görünüm | Sergilerden görünüm | İletişim | Etkinlikler | Galeri hakkında |

İlhan Koman
Heykel Sergisi


21 Mart 2007-
20 Nisan 2007

İletişimKoman'ın
yapıtlarından
örnekler


Türk Heykelinin unutulmaz ismi İlhan Koman'ın sergisi Güzelyalı Kültür Merkezi'nde sergilenmeye başlandı. Konak Belediyesi ve Koman Vakfı'nın işbirliğiyle açılan sergi 20 Nisan'a dek açık olacak.

Sergi bir heykel sergisi olmakla birlikte bir mekanik ve matematik laboratuvarını da anımsatıyor. Koman'ın yaşarken patent de aldığı düşünülürse, bu konuda da yaratıcı olduğu söylenebilir.

Açılışta Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Ticaret Odası başkanı Ekrem Demirtaş ve Koman Vakfı adına da Koman'ın oğlu katıldı.
Muzaffer Tunçağ İzmir'in Expo evsahipliğine olan isteminden sözederken, Expo gibi, bir Koman heykelinin de İzmir'e yakışacağından sözetti.

Sergi dinamik heykellerin şovuyla devam ediyor.

İLHAN KOMAN KİMDİR?

İlhan KOMAN 1921-1986

1921’de Edirne’de doğan İlhan Koman İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1947-50 arasında Fransa’da, Académie Julian ve l’Ecole du Louvre’da çalışmalar yaptı ve ilk sergisini Paris’te açtı. 1958’e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyeliği yapan Koman, daha sonra İsveç’e gitti ve hayatının sonuna kadar orada yaşadı. Bu dönemde yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları tescillendi. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlük binasının önünde bulunan Akdeniz heykeli ve Anıtkabir’in doğu kabartmaları ise sanatçının ülkemizdeki çalışmalarından en çok bilinenleridir.

1921 Edirne’ de doğdu.
1946 İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldu.
1947-50 Académie Julian ve l’Ecole du Louvre da çalışmalar, ilk sergi, Paris.
1951-1958 İlk demir çalışmaları. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde öğretim üyeliği.
1959-1986 İsveç’e yerleşti, demir heykellerinin ayrıştırma-sentez dönemi gelişti. Yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşlar tescilledi. Konsfackskolan, Stockholm’de öğretim üyeliği.

Eserlerinin yer aldığı müze koleksiyonları

Resim ve Heykel Müzesi, Istanbul
Moderna Museet, Stockholm
Museum of Modern Art (MoMA), New York
Palais des Beaux-Arts de Bruxelles
Seattle Art Museum, Seattle, Washington
Museo J. Battle, Montevideo, Uruguay

Koman Vakfı

İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı Edirne doğumlu Türk sanatçısı İlhan Koman’ın (1921-1986) akrabaları ve arkadaşları tarafından 1999 ’da İstanbul’da kurulmuştur.

İlhan Koman yaşamını üç ülkede geçirdi: Türkiye, Fransa ve İsveç. Eserlerinin bir kısmı Stockholm, İstanbul ve Ankara’da yapılmış olan önemli sanat eserlerinin arasında yer alır. Koman’ın koleksiyonunun önemli bir diğer yanı ise eserlerinin bir çoğunun tanınmış bilimselliğinden gelir.

İlhan Koman’ın yaşamına atıfla, vakfı da Türkiye ile dünyanın diğer ülkeleri arasında ve bilhassa, Fransa ve İsveç ile karşılıklı değişimi cesaretlendirmeyi hedeflemektedir.

Koman Vakfı sanat ve bilim arasındaki disiplinler arası köprüyle, şehir planlamasında açık alan sanatıyla, kamu alanındaki sanatla alakalı yayınlarla ve daha genel anlamda sanata, kültüre ve teknolojiye demokratik ulaşım desteğiyle ilgili sosyo-kültürel etkinliklerde yer alır.

Yemenici Abdüllatif sok. No:9/7, Asmalımescit, Tünel, Beyoğlu 34430 İstanbul

Tel/Faks: 0212 292 3299
Email: mail@koman.org
Web sitesi: www.koman.org

“Bir nesnenin sanat olması için, has, öz, gerçek olması gerekir. Sanatta tek ölçü budur. Sanatın kopya, özenti, taklit olmayan, kendi kendine bir olay olması gerekir. Bu, küçük veya büyük de olur, obje de eşya da olur, figüratif veya non-figüratif de olur. Bütün sorun tek ve gerçek olmasıdır... Bir de Racine’in sanatı tarifi vardır: Sanat, hiçbir şeyden bir şey yapmaktır. Ben bazen çalışmamdan memnun olmayınca, kendi kendime küfür ve alayla Racine’in lafını tersyüz edip, şimdi bir şeyden hiçbir şey yaptın be mübarek adam, derim. Aslında sanat, bence insanın bilinmeyene doğru çıktığı bir serüvendir. Sanatçı, devamlı kendisini yenileyebilmelidir.”

İlhan Koman
- Maddenin iç yapısını araştırır, bulgularını dışsallaştırır.
- Yerçekimi yasası ile kıyasıya çekişir.
- Yontularında basınç ve baskının daima karşısındadır.
- Doğa-insan, insan-insan ilişkisinde yeni bir yaklaşımın peşindedir.
- Dikey biçimlerin dirilik gücüne dayanarak, ölümün yataylık eğilimine meydan okur sürekli.”
Abidin Dino (Milliyet Sanat, 1981)

“Sanatçının kendisiyle, ustalığı, inceliği, eğitimi ve kültürüyle tanıştığınızda, sesinin sıcaklığını işittiğinizde, yapıtlarındaki şiddet kıpırtılarına şaşmamak mümkün değildir.”
Pierre Guéguen (Aujourd’hui, 1961)

“İlhan Koman’ın eserleri İsveç heykeline şiir ve mizah duyguları ile kaynaşmış el maharetleri ve keşifler akımı getirmiştir.”
Louise O’Konor ve Beate Sydhoff (Dagens Nyheter ve Svenska Dagbladet, 1987)

Koman ile ilgili bu yazı aşağıdaki adresten alınmıştır.
Orjinal kaynağında Koman'ın yapıtlarından da örnekler vardır.
http://www.konak.bel.tr/includes/kultursanat/koman.htm


Başa dön
İlhan Koman, Ünlü Türk Heykeltraşı, Heykel Sergisi, Güzelyalı Kültür Merkezi:
Güzelyalı Kültür Merkezi:
İlhan Koman, Ünlü Türk Heykeltraşı, Heykel Sergisi, Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İBB Güzelyalı Kültür Merkezi, Yasemin Dalkılıç'a adanmış sergi, İzmirde sergiler, İzmirde Sanat Galerileri, İzmirde sanat aktiviteleri, Son sergiler, İzmirli Ressam ve heykeltraşlar, İzmirli resim sanatçıları, Sanatçılar, Sanat Yapıtları, İzmir ve Yağlı boya tablo Yasemin Dalkılıç'a adanmış sergi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İBB Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmirde sergi salonları, İzmirde sergiler, İzmirde Sanat Galerileri, İzmirde Güzelyalı Kültür Merkezi, Cemal Demir, Deformasyonun Estetik yüzü,İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İBB Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmirde sergi salonları, Yasemin Dalkılıç'a adanmış sergi, İzmirde sergiler, İzmirde Sanat Galerileri, İzmirde sanat aktiviteleri, Son sergiler, İzmirli Ressam ve heykeltraşlar, İzmirli resim sanatçıları, Sanatçılar, Sanat Yapıtları, İzmir ve Yağlı boya tablo sanat aktiviteleri, İlhan Koman, Ünlü Türk Heykeltraşı, Heykel Sergisi, Son sergiler, İzmirli Ressam ve heykeltraşlar, İzmirli resim sanatçıları, Sanatçılar, Sanat Yapıtları, İzmir ve Yağlı boya tablo